Zdrowie

Pestki moreli – właściwości, przepisy

Market GIOCO. Twój Sklep Ze Zdrową Żywnością

Pestki moreli słyną głównie ze swoich właściwości antynowotworowych. Wszystko za sprawą Witaminy B17 – Amigdaliny, która zawarta w pestce rozkłada się w organizmie, a jej składniki niszczą komórki nowotworowe. Dodatkowo posiadają zbawienny wpływ na układ trawienny. Już kilka pestek dziennie ureguluje jego działanie i zapobiegnie zaparciom. Zawartość amigdaliny potrafi wpływać również na układ odpornościowy.
Najwięcej tego cudownego składnika znajduje się jej w migdałach. Ogromną ilość tej witaminy znajdziemy także w pestkach czereśni, wiśni i jabłek.

Spożywanie pestek moreli poleca się w okresie wzmożonej zachorowalności. Wśród pozytywnych właściwości gorzkich pestek moreli możemy znaleźć także zapobieganie starzeniu. Wszystko za sprawą sporej ilości przeciwutleniaczy. Pestki poleca się zatem kobietom, u których wystąpiły pierwsze zmarszczki.

Dawkowanie:
Pestki moreli posiadają własne dawkowanie, którego powinniśmy przestrzegać. Dorosły człowiek nie powinien przekraczać porcji 2-3 pestek dziennie.

Likier z pestek moreli

Składniki:

100 g pestek moreli
1 g cynamonu
100 ml brandy
600 g cukru w kostkach
1 l grappy 40%

Przygotowanie:

Pestki moreli wyjąć z owoców, nie czyszcząc ich i zostawiając ewentualne kawałki miąższu. Pestki wsypać do słoja z hermetycznym zamknięciem, zalać grappą, dodać cynamon i cukier, odstawić na 3-4 miesiące. Słój powinien stać w słońcu albo w ciepłym, suchym miejscu. Po tym czasie płyn odcedzić, dodać do niego brandy i wymieszać.
Likier wlać do butelek i odstawić na przy- najmniej 2 miesiące, żeby dojrzał. Po tym czasie można go już pić.

Amaretto z pestek moreli

Składniki:

70 pestek moreli
1 l mocnej wódki
0,25 l mleka
0,5 kg cukru

Przygotowanie:

Pestki rozłupujemy. Pierwszą połowę wydobywamy środki. A drugą połowę pestek kruszymy razem z zawartością.

Pokruszone pestki moreli i wydobyte środki wrzucamy do słoja, który zalewamy wódką – najlepiej taką o mocy 45%. Szczelnie zamykamy i odstawiamy.

Po dwudziestu dniach do słoja powoli wlewamy gorące mleko zagotowane razem z cukrem. Czynność tę musimy wykonać starannie i bez pośpiechu. Po dodaniu mleka słój mieszamy, zamykamy i odstawiamy na kolejne dziesięć dni.

Ostatnia czynność to filtrowanie likieru i wlanie do butelek. Amaretto gotowe jest do degustacji natychmiast po przefiltrowaniu.

Nalewka z pestek moreli

Składniki:
1 szklanka pestek moreli
1 szklanka cukru trzcinowego nierafinowanego
250 ml spirytusu
250ml wody mineralnej (nie z kranu)

Przygotowanie:
Z cukru i przegotowanej, gorącej wody przygotować syrop cukrowy. Odstawić do wystygnięcia.
Do słoika wsypać pestki moreli, zalać spirytusem i syropem cukrowym.
Słoik zakręcić i odstawić na 4-6 tygodni.
Po tym czasie przefiltrować i zlać do butelki. Zakręcić i ponownie odstawić na 4-6 tygodni.

Nalewka II

Składniki:
500 g moreli
300 g cukru
500 ml wody
1 l spirytusu rektyfikowanego
Nalewkę można przygotować również zalewając owoce pozbawione pestek litrem wódki. Kilka rozgniecionych pestek można dodać w celu poprawienia aromatyczności i smaku nalewki. Odstawić na miesiąc, po czym zlać nalewkę znad owoców. Owoce zasypać cukrem. Syrop, który powstanie, jest znakomitym dodatkiem do deserów, podobnie jak owoce nasączone alkoholem.

Przygotowanie:
Umyte morele przekroić na pół i wyjąć pestki, a następnie je zmiażdżyć. Z cukru i szklanki wody ugotować syrop, do którego wrzucić owoce i zmiażdżone pestki. Zagotować i odstawić na całą dobę. Po tym czasie przefiltrować płyn przez sitko wyłożone gazą i przelać do gąsiorka lub słoja. Wlać spirytus rozcieńczony pozostałą wodą. Powinna być przegotowana. Gąsiorek zamknąć i odstawić na 3 miesiące. Potem ponownie przefiltrować trunek przez filtr do kawy prosto do butelek. Odstawić na kolejne 3 miesiące.

Art i Styl - Styl i Harmonia Twojej Przestrzeni
O Autorze

Publikacje

Suweren Rzeczpospolitej / RÓD Mazowiecki
Podobne publikacje
ZdrowieŻywienie

Czyściec leśny, czy rzeczywiście jest lepszy od czystka? Przepisy.

Czyściec leśny [Stachys sylvatica L.] jak nazwa wskazuje jest ziołem oczyszczającym…
Czytaj
ZdrowieŻywienie

Herbata z liści malin.

Właściwości prozdrowotne owoców maliny znane są już od starożytności. Uprawiane były one…
Czytaj
ZdrowieŻywienie

Złote mleko - wpływ na zdrowie, przepisy.

Świeże zioła i przyprawy są pełne silnych związków zapewniających zdrowie i…
Czytaj
Newsletter
Bądź na bieżąco
Redakcja powiadomi Cię o nowościach, wartościowych wpisach i wydarzeniach w przestrzeni Ariów - Suwerenów Rzeczpospolitej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.