Rozwój duchowy

Trzeba mieć dobry plan

Market GIOCO. Twój Sklep Ze Zdrową Żywnością

Trzeba mieć dobry plan, przemyślany, kreatywny plan. Wspierający działanie, motywację oraz kierunek, w którym pragniemy podążać, a bez tego ciężko z miejsca ruszyć się choć o krok. Plan to jedno, a wolne myśli do realizacji to drugie.

Co rozumiem przez wolne myśli? A no to taki ”byt”, który ciężko wyhodować. Szczególnie że mamy w głowach nawalone wiele innych bzdur, przyzwyczajeń czy lęków. Nie mogę propagować osobistego planu na przyszłość, gdy w moim umyśle działa inny schemat czy inne “must”.

Chciałbym rano biegać, ale najpierw sprawdzę maile.

Chciałbym zjeść śniadanie, ale może wbiję levelek szybciutko w mojej fierce.

A może wyjdę z psem na spacer, czy może jednak zobaczę czy czegoś nowego na fejsiku nie piszą.

Tak to się coraz częściej odbywa w dobie cyfryzacji. I jeśli myślisz, że to nie ma znaczenia czy zagrożenia, to pomyśl jeszcze raz.

Coraz częściej i coraz mocniej mogę zaobserwować zmiany w ludziach i ich nadzieje, dążenia czy nawyki. Człowiek chciałby to i tamto, zmieniać świat, być szczęśliwy. Natomiast czegoś w tym wszystkim brakuje i na przestrzeni życia dowiaduje się, że brakuje wielu rzeczy mniejszych czy większych.

Dorastamy w epoce Facebooka, Instagrama. Jesteśmy przyzwyczajani i jesteśmy dobrzy w chowaniu się za ekranem monitora, zakładaniem filtrów na życie, czy masek na twarz. Przekonując siebie i innych, że życie jest zajebiste, pomimo tego w jakiej depresji ugrzązłem. Pokazując tym samym jacy jesteśmy silni i twardzi, jak wszystko w życiu rozgryźliśmy. W rzeczywistości natomiast nic nie rozgryźliśmy i nie jesteśmy tak twardzi.

Połączenie internetu, telefonu i social media tworzą nową zależność między technologią, a naszym doświadczaniem. Przy częstym i długim obcowaniem z SM umysł zaczyna wytwarzać środek chemiczny zwany dopaminą. Dlatego jeśli dostajesz wiadomość – czujesz się świetnie. Prawda? Czujesz się źle, jesteś samotny i jeśli wyślesz wiadomość do dziesięciu osób i dziesięć osób ci odpiszę to jakbyś był na natychmiastowym haju, bo dobrze jest otrzymać odpowiedź. Dlatego liczymy swoje lajki czy łapki w górę, modląc się przy tym, aby nikt cię nie wyrzucił ze znajomych. Ponieważ wiemy, że jeśli otrzymamy nowy zastrzyk dopaminy to czujemy się dobrze. Dlatego lajkujemy, przeglądamy i tkwimy przed komputerem czy telefonem. Dopamina to ten sam środek, który produkowany jest kiedy palimy papierosy, pijemy alkohol czy oddajemy się hazardowi. Czyli mówiąc w skrócie środek chemiczny bardzo uzależniający. W Państwie naszym posiadamy prawne restrykcję wiekowe do palenia, picia i hazardu, ale nie mamy żadnych restrykcji na wiek jeśli chodzi o social media czy smartfony. Co jest jakby powiedzeniem naszym młodym ludziom idź i otwórz sobie barek i napij się winka. I to się właśnie dzieje z social mediami i ogólnie pojętym dostępem do niewłaściwego użycia internetu. Ludzie nie potrafią nawiązywać głębszych relacji z drugim człowiekiem, nie potrafią rozmawiać i co najważniejsze wychodzą ze skrzywionym obrazem świata i jego praw. Nie mają przyjaciół i nie mogą polegać na ludziach bo jak możesz zrobić komuś LIKE to możesz również zrobić UNLIKE. Brak umiejętności z radzeniem sobie w głębszych emocjach jak stres czy miłość powoduje, że zwracamy się do social media o wyjaśnienie, poradę czy opcję search w Google. Jest udowodnione, że osoby spędzające dużo czasu na Facebooku częściej cierpią na depresję niż osoby, które tego nie robią.

Wszystko sprowadza się do równowagi w życiu. Alkohol nie jest zły, zbyt dużo alkoholu jest złe. Hazard to zabawa, zbyt dużo hazardu jest niebezpieczne. Nie ma nic złego w social media i smartfonach tylko brak równowagi ma znaczenie. I jeśli siedzisz przy obiedzie ze znajomymi i piszesz sms-y z osobami, których tam nie ma, to myślę, że jest to problem. I mogę nazwać to uzależnieniem. Jeśli budzisz się rano i pierwszą rzeczą przed powiedzeniem dzień dobry domownikom jest sprawdzenie wiadomości to masz uzależnienie. I jak każde uzależnienie zniszczy twoje relację z ludźmi, będzie cię kosztować dużo pieniędzy i pewnie zamieni twoje życie w gorsze piekło.

Art i Styl - Styl i Harmonia Twojej Przestrzeni
Podobne publikacje
Rozwój duchowy

Złota Księga "Bóg w działaniu"

Doświadczenia, które są wynikiem pozornych tajemnic życia, gdy są przez nas dobrze zrozumiane…
Czytaj
Rozwój duchowy

Traktat Suwerena (zerwanie kontraktów)

JA ( imię i nazwisko ) i mój pierwotny, niezbywalny ton mojego istnienia poza czasem i…
Czytaj
Rozwój duchowy

Złota Księga "Stwórca Himalaya"

Wydarza się to po raz pierwszy, że Obecność tej Świetlistej Istoty jest sprowadzona do stanu, w…
Czytaj
Newsletter
Bądź na bieżąco
Redakcja powiadomi Cię o nowościach, wartościowych wpisach i wydarzeniach w przestrzeni Ariów - Suwerenów Rzeczpospolitej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.